Tycon Power Systems TP-POE-HP-56G 56V 112W High Power Gigabit Passive PoE
SKU:TP-POE-HP-56G
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
* All prices exclude GST & Freight, Calculated at checkout - supply only*
In stock
Quantity
Tycon Power 56V 112W 4 Pair High Power Gigabit Passive PoE Injector, Surge Protected,
The units are auto ranging so that they accept AC inputs from 90VAC to 264VAC (50/60 Hz) and they supply regulated 56VDC at the output. They have various protections for surge, short circuit, overload and overvoltage. They have total power output up to 112W.
Features
  • 112W Power
  • Remotely Power Equipment thru CAT5/6 Cable up to 100m
  • Built in Ethernet and AC Surge Protection
  • Autoranging Switching Power Supply
  • Short Circuit, Over Current and Over Voltage Protection
  • 10/100/1000/5000Mb Compatible
  • High Temperature Industrial Operation
  • Compact size – Floor / Desktop / Wall Mount
  • I.T.E. Power Supply, UL Listed
Details
Manufacturer's Product Code TP-POE-HP-56G
AC Input 100-240VAC +/-10% 47-63Hz
POE Output 56VDC 2A 112W on all 8 wires
Data Rate 5Gbps using CAT6A or better Ethernet Cable
POE Type Passive
Max Inrush Current (120VAC) 25A
Efficiency (min) 90%
Line / Load Regulation 1% / 5%
Ripple / Noise 1% / 2%
Protections Over-Voltage (58-60V) , Short Circuit, Over-Current (120-150%)
Surge Protection (+/- 4KV) ( IEC 61000-4-2 ) Ethernet: 4 Pin (1/2,3/6) Common Mode Protection, 7.5V Clamping Voltage, 5.4A (8/20?s) Peak Pulse Current, <2pF Shunt Capacitance, AC Input: Operating voltage = 385VDC, Clamping voltage = 775VDC, Maximum discharge current is 1200A(8/20us)
LED Function Two green LED: LED #1 = PoE power on pins 4,5,7,8 ; LED #2 = PoE power on pins 1,2,3,6
Certifications FCC, CE
EMC Standards FCC Class A EN55032 Class A
Safety Standards UL/TUV EN62368-1
Environmental Standards RoHs
Operating Temperature -40 to +70°C (-40 to +158°F)
Operating Humidity (RH) 5% - 90%
Storage Temperature -40 to +85°C (-40 to +185°F)
Case Size 116 x 150 x 41mm (4.6x5.9x1.6”)