MikroTik Outdoor 53V 250W AC/DC power supply units for netPower (MTP250-53V47-OD)
SKU:MTP250-53V47-OD
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
* All prices exclude GST & Freight, Calculated at checkout - supply only*
Low stock
Quantity
The MikroTik MTP250-53V47-OD can output 53V 250W, while the MTP250-26V94-OD works with a 26V 250W output. Both power supplies come in a sturdy IP67 enclosure with extra protection from dust and moisture.
Features
  • Weatherproof IP67 rating
  • Outdoor 53V 250W AC/DC power supply units for the MikroTik netPower product line
  • Built for situations when your outdoor switches need that extra juice
  • Pole/wall mount compatible!
Details
Product code MTP250-53V47-OD
AC Input 100-240 VAC ~ 50/60Hz.
DC output voltage 53 V DC
DC output current 4.7 A
DC output power 249 Watts
Box size (LWH) 240 x 46.5 x 69mm
Certification CE, EAC, ROHS
IP Rating IP67
Tested ambient temperature -40°C to 70°C